Stavebný denník dobrého kraja: Začiatok bol ťažký

Autor: Ondrej Lunter | 9.12.2018 o 18:59 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1268x

Ľahko škrtať a prijímať populárne opatrenia. Vo výsledku nás to však všetkých stojí viac a trpia tí najzraniteľnejší.

Jedna vec, ktorú sa nám podľa mňa nikdy nepodarilo v plnej miere vysvetliť, je to, do akej extrémne neštandardnej situácie sme v decembri 2017 prichádzali.  Po Kotlebovi sme prevzali župný úrad paralyzovaný a napoly nefunkčný. Nie však preto, že by tam pracovali samí neschopní ľudia. Práve naopak, mnohí úradníci, ktorí zotrvali na svojich pozíciách a snažili sa v rámci možností vykonávať svoju prácu čo najlepšie, sa zachovali voči svojej inštitúcii ako lojálni profesionáli zachovávajúci jej dôležité základné funkcie. Takých je na úrade veľmi veľa.

Kotleba si však spravil zo svojej neschopnosti a paranoje cnosť. Keďže okrem lacného hulákania nikdy neponúkal obyvateľom žiadne konštruktívne riešenia a kompetenciu, ocitnúť sa v pozícii predsedu kraja preňho znamenalo značný problém. Straníci, ktorými sa obkolesuje, mu nedokázali pripraviť zmysluplné investičné projekty ani zabezpečiť ich realizáciu. O príprave komplexných rozvojových projektov nehovoriac. Z kombinácie absencie vlastných kompetentných ľudí a paranoje z ľudí na úrade vznikol hlavný marketingový ťahák jeho funkčného obdobia: župan, ktorý šetrí peniaze. To, že šetrí, lebo nič nerobí, sa už zamlčalo.

Z vyše 180 zamestnancov úradu BBSK pred rokom 2014 odovzdal na konci roka 2017 úrad s približne 140 zamestnancami, z toho veľkú časť straníkov a nominantov ĽSNS. Neschopný obkolesiť sa kompetentnými ľuďmi Kotleba organizačnou zmenou zrušil trojstupňovú organizačnú štruktúru a všetkých vyše 10 oddelení a úsekov nechal zodpovedať priamo riaditeľovi. To, čo pre bežného smrteľníka znie populárne, v skutočnosti funkčne paralyzuje organizáciu. Pre porovnanie, väčšina menších žúp zamestnáva na župnom úrade viac než 200 zamestnancov a má trojstupňovú organizačnú štruktúru. Len ťažko nájdete manažéra alebo odbornú literatúru, ktorá by vám odporučila viac než 6 až 8 priamo reportujúcich na jednu manažérsku pozíciu. Kompetenčne a počtom poddimenzovaný úrad tak nebol schopný realizovať svoje základné povinnosti. Financie určené na opravy striech alebo ciest tak končili v prebytku hospodárenia. Na ľudí v domovoch sociálnych služieb pritom doslova kvapkala voda cez deravú strechu. Kotleba vďaka tomu mohol hlásať, koľko ušetril.

Investovať do ľudí sa oplatí

Výsledky v podobe lepších podmienok pre život ľudí si vyžadujú zodpovednú, trpezlivú prácu, spoluprácu a častokrát prijímanie aj nepopulárnych opatrení. V politickej ako aj manažérskej oblasti.

Jednou z prvých úloh tak bolo personálne a odborne zabezpečiť chod úradu. Skúsený a odborne zdatný tím úradníkov, ktorý prežil štyri roky predchádzajúceho vedenia sme potrebovali personálne posilniť počtom ako aj kompetentným manažérskym vedením. Ak chce akákoľvek inštitúcia získať do svojich radov tých najkvalitnejších ľudí a ponúkať najlepšie možné služby verejnosti, musí vedieť za týchto ľudí zaplatiť porovnateľné mzdy ako ponúkajú okolité firmy.

Zvyšovanie však nemôže byť selektívne a nemôže sa týkať len najvyšších pozícií. Výkon tímu závisí od výkonu každého jeho článku. Som preto rád, že dnes každý zamestnanec úradu ako aj všetkých krajských inštitúcií zarába aspoň o 100 eur viac ako je celonárodná minimálna mzda. Teší ma, že sme tak mohli prispieť k stabilizácii personálu napríklad v našich sociálnych zariadeniach, kde sa ľudia obetavo starajú o nevládnych, ako aj to, že už dnes vidíme prvé výsledky našej personálnej politiky, ktoré v konečnom dôsledku šetria zdroje daňových poplatníkov. Vysvetlím na príklade.

Martin Daniš je chlapík, ktorého sme na úrad BBSK stiahli z firmy, kde už roky profesionálne súťažil verejné obstarávania ako na bežiacom páse. Po prvom rozhovore bolo jasné, že je to rytier a nie žoldnier svojej profesie. Kvalita a charakter za primeranú cenu.

Nedávno Maťo pre náš kraj vyhral ocenenie za čestné obstarávanie. A že to nie je len také ocenenie pre ocenenie. Tak napríklad naposledy vysúťažil posypovú soľ za 57,40€/tonu vďaka tomu, že zaviedol dynamický nákupný systém. Tú istú soľ čo Národná diaľničná spoločnosť  pred zimnou sezónou za 67,9€/tonu na komoditnej burze. Neviete, čo je burza a dynamický nákupný systém? Ani ja som to nevedel. Podstatné je, že to kraju ušetrilo cez 200.000€ za tohtoročnú zimnú sezónu.

Čo tým chcem povedať? Že kvalitný úradník je najlepšia investícia. Krajine sa to niekoľkonásobne vráti. Kričať a predávať lacné riešenia je dnes síce populárne, ale ako sme videli, výsledky to neprináša.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?