Stavebný denník dobrého kraja: Rok 1

Autor: Ondrej Lunter | 5.12.2018 o 9:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  844x

Rozbehnúť ambicióznu agendu na paralyzovanom úrade s nesúrodým zastupiteľstvom si vyžaduje veľké úsilie a množstvo politickej práce. S radosťou konštatujem, že sa nám to podarilo.

Dnes je presne rok od ustanovujúceho zastupiteľstva, na ktorom som zložil sľub poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja. Týmto blogom začínam novú etapu. Verím, že dní, kedy chodíme z práce domov k rodine po desiatej večer a trávime ich prehrabávaním sa v zanedbanej agende po našich predchodcoch, už bude len ubúdať. Dostávame sa snáď konečne do časti volebného obdobia, kedy môžeme pracovať na našom programe a nie len hasiť staré prúšvihy.

Nezávislosť znamená veľa práce (a málo spánku)

Do volieb som išiel ako nezávislý kandidát a už skoro rok som poradcom predsedu kraja a zároveň predsedom najväčšieho poslaneckého klubu nášho zastupiteľstva. Čo mi dnes napadne, keď sa povie - nezávislý politik? Napríklad vytvoriť za jeden rok nové exekutívne štruktúry na zdecimovanom úrade a v podriadených organizáciách. Bez záťaže, ale aj bez podpory, ktorú poskytujú politické strany. Nájsť dostatok kvalitných ľudí - len tak cez inzerát, keď vo chvíli, kedy ponúknete kvalitným úradníkom solídne platy, ste terčom populistickej kritiky. Pracne, individuálne vytvoriť politické pojítko medzi množstvom rôznorodých poslancov v zastupiteľstve a získať podporu pre náš program.

Pred niekoľkými týždňami zastupiteľstvo kraja takmer jednohlasne schválilo náš prvý vlastný rozpočet pre budúci rok. Hlasovanie o rozpočte bez jediného pozmeňovacieho návrhu demonštruje širokú politickú podporu pre víziu, ktorú so sebou nové vedenie prinieslo. Je to dobrá správa pre obyvateľov nášho kraja. Realizujeme plán, ktorý vytvorí pre ľudí v kraji príležitosti pre lepší život. Zrekonštruujeme rekordné množstvo ciest a opravíme veľa budov, naučíme pracovať ľudí, ktorí už stratili pracovné návyky, vytvoríme pre študentov vzdelávací a tréningový program, s ktorým sa lepšie uplatnia na trhu práce, prilákame do nášho kraja viac turistov, z ktorých prítomnosti budú ťažiť malí podnikatelia v regióne a pomôžeme našim firmám byť konkurencieschopným a stabilným zamestnávateľom.

Výsledky sa dosahujú len spoluprácou

Široká podpora však nie je samozrejmou a automatickou vecou. Vyžaduje si desiatky hodín rokovaní, trpezlivosť aj schopnosť vypočuť si partnerov. Občas trochu zakričať, ale nakoniec nájsť spoločné riešenie. Z ročnej skúsenosti v pozícii predsedu najväčšieho poslaneckého klubu v zastupiteľstve som sa naučil, že hľadanie kompromisov dokáže priniesť konštruktívnu spoluprácu aj tam, kde sú na začiatku horúce hlavy a neprekonateľné pozície. Aj keď sú v našom poslaneckom klube zástupcovia piatich politických strán a väčšina nezávislých poslancov zastupiteľstva, dokážeme konštruktívne komunikovať a spolupracovať medzi sebou ako aj s našimi partnermi z klubov SMER-SNS a SMK a prinášať tak výsledky.

Som presvedčený, že toto je cesta, ako slúžiť občanom a prinášať pozitívnu zmenu do ich života. Je omnoho ľahšie vytvárať politický kapitál na hádkach, ľúbivých nekompromisných stanoviskách a poukazovaní na všetkých, ktorí nesúhlasia, ako na nepriateľov. Z toho sa však občanom nežije lepšie. Dobrých politikov poznáme po výsledkoch.

Je ľahké hovoriť o tom, ako by všetko malo byť lepšie, ale nemať pritom žiadnu zodpovednosť. Nemám to rád. Rok som vás preto neobťažoval informáciami o tom, akú spúšť sme na úrade našli, ako veci nefungovali a ako kraj posledné roky prichádzal o príležitosti pre lepší život jeho obyvateľov. Namiesto toho som pracoval, aby veci začali fungovať. Je rok od krajských volieb. Týmto blogom začínam novú etapu, v ktorej vám budem postupne predstavovať, čo sme odštartovali a na čom pracujeme. Ako sa hovorí, činy namiesto sľubov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?